X
تبلیغات
زولا


سلام دوباره  

این مدار یک اسیلاتور فرکانس بالا در محدوده 88 تا 108 مگاهرتز رادیوی FM هستش که سال 83 طراحی کردم ؛ البته جریانش مفصله وارد جزییات نمیشیم ...


 

حالا شاید بپرسید چه تفاوتی با اسیلاتورهای معمولی داره؟

 تفاوت فاحشی که این مدار داره اینه که در صورت تنظیم درست تریمرها ، تغییرات در طول آنتن و کم و زیاد شدن ولتاژ تغذیه ، باعث عوض شدن فرکانس نمیشه و از یک ولت تا 15 ولت هم کار میکنه. همچنین مدار با تغذیه آداپتور هم با کمترین هام برق شهر کار میکنه که اسیلاتورهای دیگه چنین امکانی ندارن و حتما باید با تغذیه رگوله شده راه اندازی بشن و اغلب با اون هم هام دارن!


خب بریم سراغ شماتیک مدار ...


با طرح زیر، توی رمضان سال 84 ، تیتراژهای سریال "مرده متحرک"  رو از تلویزیون ضبط کردم ؛ تغذیه مدار آداپتور ترانسی 6 ولت بود و خروجی صوتی تلویزیون به Input وصل میشد. میتونید از اینجا  آهنگها رو دانلود کنید و بشنوید که هیچ هام 50 هرتزی ندارن.اینم شماتیک مدار برای بیشترین راندمان ....مدار بالایی ثبات بیشتری داره ولی تشعشع کمتری خواهد داشت.توجه داشته باشید که اگه مدار درست تنظیم بشه بیشترین برد رو خواهد داشت . جاهایی که توی رادیو به خاطر نزدیکی به فرستنده دریافت بشه و به محض دور شدن از اون سیگنال ناپدید میشه هارمونیکهای مدار هستند که برای جلوگیری از اشتباه گرفتنشون با فرکانس اصلی ، برای تنظیم ، فرستنده رو حدود 5 متر از رادیو فاصله بدید و بعد شروع به تنظیم تریمر (با پیچ گوشتی عایق) و یا واریابل رادیو کنید.


دقت داشته باشید که مدار های فرکانس بالا مثل این رو نمیشه روی برد بورد تست کرد چون بین پینهای موازی در برد بورد حدود 3 پیکو ظرفیت وجود داره که برای چنین فرکانسی باعث عدم کارکرد مدار میشه برای همین براتون PCB هم میذارم ...برای دانلود فایلها روی عکس کلیک کنید ؛ فایلها مربوط به پروتئوس 7.7 هستند‌ ، به همراه PDF شده شون . این اسیلاتور برای من همش خاطره ست ؛ استارت این طرح مطالب فوق درسی ای بود که دبیر فیزیک عزیزم جناب احتشام در پایان وقت کلاس مطرح کردند و جرقه ساختش توی ذهن من زده شد ؛ امیدوارم هر جا هستند شاداب و تندرست باشن .


حالا اسم این مدار TIB یا  Tank In Base  گذاشتم چون قسمت رزونانس یا مدار تشدید در بیس ترانزیستور قرار گرفته و تحت تاثیر آنتن نیست . 


این هم نمونه ساخته شده دوست خوبم آقا مصطفی کاظمی ...
نکات : 

برد مدار نهایت 50 متره اونم با آنتن مناسب و برای برد بیشتر مدار باید تقویت بشه که اگه تخصص کافی ندارید سراغش نرید.

برای پیچیدن سلف ها از مته استفاده کنید و بعد مته رو بیرون بیارید.

بعد از ساخت نیاز به قدرت سنج هم خواهید داشت تا ببینید که مدار نوسان میکنه یا نه؟ برای قدرت سنج از مدار زیر استفاده کنید ...با این مدار می تونید شروع به تنظیم تریمرها کنید برخی اوقات با کمی کم کردن قدرت اسیلاتور به ثبات بهتری خواهید رسید.سوالی بود در خدمتم ؛ ...Mehdi_mashreghi@


موفق باشید ...